Комплексна административна услуга по смисъла на Глава втора на Наредбата за административното обслужване
Издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност на лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи диализните центрове и тъканните банки
Цел: Законосъобразно осъществяване на дейността на лечебните заведения.
Предмет: Разрешението за осъществяване на лечебна дейност се издава за всички или някои от следните дейности:
I. Лечебно заведение за болнична помощ:
II. Център за психично здраве:
III. Център за кожно-венерически заболявания:
IV. Комплексен онкологичен център:
V. Диализен център:
Лечебно заведение за болнична помощ е заведение, в което лекари с помощта на други специалисти и помощен персонал извършват всички или някои от следните дейности:
Лечебното заведение за болнична помощ извършва дейността си:
Дом за медико-социални грижи е лечебно заведение, в което медицински и други специалисти осъществяват продължително медицинско наблюдение и специфични грижи за лица от различни възрастови групи с хронични заболявания, специфични грижи по домовете на лица с хронични инвалидизиращи заболявания и медико-социални проблеми.
Лечебната дейност в дома за медико-социални грижи се ръководи от медицински специалист.
Устройството, дейността и вътрешният ред на дома за медико-социални грижи се уреждат с правилник, утвърден от ръководителя.
Домовете за медико-социални грижи могат да предоставят социални услуги по реда на Закона за социалното подпомагане.
Диализен център е лечебно заведение, в което лекари с помощта на други специалисти осъществяват лечение, рехабилитация и наблюдения на болни с хронична бъбречна недостатъчност.
Диализният център се управлява от лекар с призната медицинска специалност и с най-малко две години трудов стаж в център, отделение или клиника по хемодиализа.
Устройството и дейността на диализния център се уреждат с правилник, утвърден от ръководителя на лечебното заведение.
В диализния център могат да се провеждат клинични изпитвания на лекарствени продукти по реда на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Tъканна банка е лечебно заведение, в което лекар с помощта на други специалисти взема, изследва, етикетира, обработва, транспортира, съхранява и преработва органи, тъкани и клетки с медицински цели.
Тъканните банки могат да вземат само тъкани и клетки за присаждане или преработка, а органи - само за преработка.
Дейността на тъканната банка се извършва съгласно правилник за устройството, дейността и вътрешния ред, утвърден от ръководителя на лечебното заведение.
Лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи диализните центрове и тъканните банки се учредяват от държавата и общините, от юридически и физически лица като търговски дружества или кооперации и осъществяват дейност след получаване на разрешение по реда на Закона за лечебните заведения.
Линк към Административен регистър
Разрешение за осъществяване на лечебна дейност на лечебните заведения се издава от министъра на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
Разрешение за осъществяване на лечебна дейност на нови лечебни заведения за болнична помощ се дава след решение на Министерския съвет по реда на чл. 37а от Закона за лечебните заведения.
Промени в разрешението за осъществяване на лечебна дейност на лечебните заведения за болнична помощ чрез вписване на нови медицински дейности се извършват само след издадена заповед на министъра на здравеопазването по реда на чл. 37б от Закона за лечебните заведения.
"Нови медицински дейности" са медицински дейности по специалности, по които лечебното заведение не е извършвало дейност, както и медицински дейности по специалности, по които лечебното заведение извършва дейност, но се променя нейният обем (създава се нова структура по същата специалност или се повишава нивото на компетентност на съществуваща структура на лечебното заведение), включително високотехнологичните методи на диагностика и лечение и свързаната с тяхното прилагане високотехнологична медицинска апаратура.
За издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност лечебните заведения подават в регионалната здравна инспекция заявление до министъра на здравеопазването, в което посочват единния идентификационен код на дружеството или кооперацията от Търговския регистър, и към което се прилагат определените документи по реда на чл. 47, ал. 1 от Закона за лечебните заведения.
Член 11 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения и Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, приета с Постановление на Министерския съвет № 88 от 24 април 2019 г., обн. ДВ. бр. 35 от 30 април 2019 г.:
I. Издадено Разрешение за осъществяване на лечебна дейност, в което се вписват:
II. Министърът на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор", издава мотивиран отказ за издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност:
III. Министърът на здравеопазването по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" може да отнеме разрешението за осъществяване на лечебна дейност, когато:
Министърът на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор", може със заповед да спре извършването на дейност по асистирана репродукция за срок до 6 месеца, ако лечебното заведение не спазва изискванията на медицинския стандарт за асистирана репродукция.
Когато след изтичане на 6-месечния срок лечебното заведение за болнична помощ продължи да не спазва изискванията на медицинския стандарт за асистирана репродукция, министърът на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор", може със заповед да отнеме разрешението за лечебна дейност, в частта относно осъществяването на асистирана репродукция и осигуряване, използване и съхраняване на човешки яйцеклетки, сперматозоиди и зиготи.
IV. В Министерството на здравеопазването се води регистър на лечебните заведения, получили разрешение за лечебна дейност. Регистърът е публичен и съдържа:
Регистрираните лица са длъжни да уведомяват за всички промени в обстоятелствата по извършената регистрация в 7-дневен срок от настъпването им.
Няма.
Заявление за издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност
DOC файл, 37,0 KB, качен на 08.03.2022
Заявление за уведомяване за промени по извършената регистрация и във вписаните обстоятелства в разрешението за осъществяване на лечебна дейност
DOC файл, 45,0 KB, качен на 08.03.2022
Заявление за извършване на комплексна оценка за одобряване създаването на лечебно заведение за болнична помощ или комплексен онкологичен център
DOC файл, 36,5 KB, качен на 08.03.2022
Заявление за разрешаване извършването на нови медицински дейности от лечебно заведение за болнична помощ или комплексен онкологичен център
DOC файл, 36,5 KB, качен на 08.03.2022
Заявлението до министъра на здравеопазването, в което посочват единния идентификационен код на дружеството или кооперацията от Търговския регистър, и към което се прилагат определените документи по реда на чл. 47, ал. 1 от Закона за лечебните заведения се подават в регионалната здравна инспекция (РЗИ).
В 20-дневен срок от постъпване на документите РЗИ извършва проверка относно спазването на изискванията на Закона за лечебните заведения, наредбата по чл. 46, ал. 3 и на утвърдените медицински стандарти и издава удостоверение за съответствие, а при установени несъответствия - дава предписания и определя срок за отстраняването им, който не може да бъде по-дълъг от три месеца.
В деня на постъпване на заявлението регионалната здравна инспекция изпраща по служебен път искане до Българския лекарски съюз, съответно до Българския зъболекарски съюз, за издаване на удостоверения за вписване в техните регистри на членовете на управителните и контролните органи на лечебното заведение, които са лекари или лекари по дентална медицина. Съсловните организации издават удостоверенията в 5-дневен срок от постъпване на искането.
В едноседмичен срок от изтичането на 20-дневния срок РЗИ изпраща на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" горепосочените документи.
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" установява служебно обстоятелствата относно съдимостта на лицата - членове на управителните и контролните органи на лечебното заведение, когато са български граждани. Лицата - членове на управителните и контролните органи, които не са български граждани, представят свидетелство за съдимост или аналогичен документ.
Когато лечебното заведение ще извършва дейности по чл. 13, ал. 1 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, както и при заявление за получаване на разрешение за тъканна банка, Изпълнителната агенция "Медицински надзор" в 20-дневен срок от постъпване на документите по ал. 6 извършва проверка за спазването на утвърдените медицински стандарти в областта на трансплантацията на органи, тъкани и клетки от лечебното заведение и издава удостоверение за съответствие. Когато се установят несъответствия, се дават предписания и се определя срок за отстраняването им, който не може да бъде по-дълъг от три месеца.
Когато лечебното заведение ще извършва дейности по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, в 20-дневен срок от постъпване на документите по ал. 6 Изпълнителната агенция "Медицински надзор" извършва проверка относно спазването на утвърдения медицински стандарт по асистирана репродукция от лечебното заведение и издава удостоверение за съответствие. Когато се установят несъответствия, се дават предписания и се определя срок за отстраняването им, който не може да бъде по-дълъг от три месеца.
При непълноти на представените документи Изпълнителната агенция "Медицински надзор" в 20-дневен срок уведомява писмено лицето за това и определя срок за отстраняването им. До отстраняване на непълнотите срокът по чл. 48, ал. 3 от Закона за лечебните заведения спира да тече.
При необходимост и в 20-дневния срок, Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да извърши самостоятелна проверка относно спазването на изискванията на Закона за лечебните заведения, наредбата по чл. 46, ал. 3 и на утвърдените медицински стандарти.
В тридневен срок от получаване на документите и извършване на проверките по чл. 47 от Закона за лечебните заведения Изпълнителната агенция "Медицински надзор" изпраща на министъра на здравеопазването заявлението за издаване на разрешение за лечебна дейност заедно с всички документи по чл. 47 от Закона за лечебните заведения.
При констатиране на непълноти или неточности в документите министърът на здравеопазването ги връща на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" с конкретни указания и срок за тяхното актуализиране. До отстраняване на непълнотите и неточностите срокът по чл. 48, ал. 3 от Закона за лечебните заведения спира да тече.
В 75-дневен срок от подаване на документите по чл. 47 от Закона за лечебните заведения министърът на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор", издава разрешение за осъществяване на лечебна дейност на лечебното заведение или прави мотивиран отказ за издаването му.
Разрешението за осъществяване на лечебна дейност или мотивирания отказ за издаването му се съгласуват от ресорен заместник-министър, след което се представя за подпис от министъра заедно с писмен доклад.
Подписаното от министъра Разрешение за осъществяване на лечебна дейност се вписва от длъжностно лице в регистъра по чл. 49, ал. 1 от Закона за лечебните заведения и се предава за подпечатване с гербов печат от служител на „Регистратура за класифицирана информация”.
Управителят/изпълнителният директор на лечебното заведение се уведомяват писмено за начина на получаване на готовото Разрешение за осъществяване на лечебна дейност - всеки работен ден от 9.00 ч. до 17.30 ч. в Деловодство на Министерство на здравеопазването, лично или чрез упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице и печата на лечебното заведение.
Досиетата на лечебните заведения заедно с екземпляр от Разрешението за осъществяване на лечебна дейност се съхраняват от длъжностното лице, водещо регистъра по чл. 49, ал. 1 от Закона за лечебните заведения и съгласно утвърдените със заповед на министъра на здравеопазването вътрешни правила за документооборота в Министерство на здравеопазването.