Трансплантацията е лечебна процедура, състояща се от неразривно свързани три етапа – предоставяне на биологичен материал (орган, тъкан, клетки), хирургическа операция и следоперативни лечение и наблюдение, при която тъкани, клетки, части от орган или цял орган се вземат от едно тяло (донор), за да се присадят с лечебна цел на друго тяло (реципиент) или на друго място от същото тяло.
Донорството на органи е безвъзмезден акт на даряване органите на починал пациент или здрав човек (като здравият човек може да дари единствено част от черен дроб, костен мозък или един бъбрек), с цел те да бъдат присадени на нуждаещи се от трансплантация пациенти.
Важно е да знаем, че при трупното донорство животът и качество на живот на всеки нуждаещ се от трансплантация зависят от благородството на починалия и неговите близки.
Видове трансплантация
Органната трансплантация има характер на животоспасяващо лечение в случаи на сърдечно, белодробно и чернодробно заместване, или промяна на качеството на живот и лечение при бъбречно заместване.
Ин витро оплождането на донорска яйцеклетка също представлява клетъчна трансплантация.
Донор на тъкани и клетки може да бъде както жив, така и починал човек.